Facebook ikona

Lipová - 1. místo v soutěži Vesnice roku 2019
Ústecký kraj

Hodnocení komise

Srdcem Šluknovského výběžku, nejsevernějšího místa České republiky, kde malebná krajina láká milovníky klidu, je od letošního roku obec Lipová.
Srdce, které je zpodobněné v lipovém listu a zrcadlí se v obecní vlajce, je symbolem odvahy a lásky.
S odvahou a láskou obec Lipová přistupuje k historii, která k místu i lidu nebyla vždy vstřícná, k současnosti, ale také k budoucnosti. Důkazem toho je každý občan žijící v této vesničce, každý z dětských andělů, kteří sdílí jeden domov, každá stavby uchovávající a respektující pohled minulosti a každá společenská či sportovní akce lákající návštěvníky místní a přespolní.
V romanticko-sentimentálním smysli je srdce chápáno jako "sídlo citu".
Obec Lipová je sídlem citu, lásky a odvahy.

Lipová o sobě

Obec Lipovou naleznete v nejsevernější části České republiky, v okrese Děčín, v západní části Šluknovského výběžku. Žije zde 574 obyvatel. Obec se rozkládá mezi vrchy a protéká jí Liščí potok. První zmínky o obci jsou ze 14. století. V dobách největšího rozmachu, kolem roku 1910 měla obec asi 3100 obyvatel. 


V obci je zajištěna mateřská škola a první stupeň základní školy, ordinace praktického lékaře a výdejna léků, knihovna, pošta, informační centrum, fotbalové hřiště, dětské hřiště, kostel. Obec je zřizovatelem Domova důchodců a ZŠ a MŠ Lipová.©2011 Vesnice roku v Programu obnovy venkova