Načítání...

Skip navigation

Shrnutí ročníku 2013

Devatenáctý ročník soutěže byl ve znamení 273 přihlášených obcí ze třinácti krajů České republiky. Všechny přihlášené obce byly hodnoceny v následujících oblastech: koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce. 

Výsledky celostátního kola byly již po páté vyhlášeny v Luhačovicích na Mezinárodním festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem. Slavnostního vyhlášení výsledků se zúčastnili zástupci vyhlašovatelů soutěže v čele s ministrem pro místní rozvoj Františkem Luklem.

První místo a titul "Vesnice roku 2013" získala obec Jeseník nad Odrou z Moravskoslezského kraje. Na druhém místě se umístila obec Holovousy z Královéhradeckého kraje a třetí příčku obsadila obec Dolní Újezd z Pardubického kraje. 

Komise se dále rozhodla udělit Koláčovou cenu, za nejlepší domácí koláče, obci Vysoké Pole ze Zlínského kraje. V rámci celostátního kola se každoročně uděluje také Putovní pohár Folklorního sdružení ČR. Ten v letošním roce získala obec Šakvice za podporu Dětského folklorního souboru Hanýsek ze Šakvic, kvalitu udržování lidových krajových zvyků, krojů, písní a tanců a také za vyhledávání nových přístupů k jejich zachování a zdokonalování v současném životě.

Novinkou leotšního ročníku byla také soutěžní kategorie Video Vesnice roku. Přihlášené obce mohly natáčet krátká videa o své obci, o historii své obce, o svých projektech realizovaných nebo připravovaných nebo o společenském a spolkovém životě. První místo v této kategorii získala obec Mokrovousy z Královéhradeckého kraje. Na druhém místě se umístila obec Nová Ves nad Nisou z Libereckého kraje a třetí místo získala obec Kasejovice z Plzeňského kraje.

Od roku 2009 je v rámci soutěže udělována Cena naděje pro živý venkov, jejímž garantem je Sdružení místních samospráv ČR. Cena naděje pro živý venkov 2013, za spolkový a společenský život, patří obci Valšov z Moravskoslezského kraje.  

Hodnocení v krajích za rok 2013

Zlatá stuha Modrá stuha Bílá stuha Fialová stuha Oranžová stuha Zelená stuha
Středočeský kraj Čistá Ostrov Davle Kněžice Královice
Jihočeský kraj Chelčice Skály Drahonice Bernartice Cehnice
Plzeňský kraj Němčovice Buková Řenče Velký Bor Kolinec
Karlovarský kraj Hájek Lomnice Dolní Rychnov Otročín Hranice
Ústecký kraj Srbská Kamenice Vědomice Cítoliby Bělušice Nové Sedlo
Liberecký kraj Nová Ves nad Nisou Pulečný Rádlo Záhoří Polevsko
Královéhradecký kraj Holovousy Havlovice Dobřany Suchý Důl Velichovky
Pardubický kraj Dolní Újezd Ostrov Dříteč Vysočina Bystré
Kraj Vysočina Jámy Ořechov Vepříkov Dlouhé Čáslavice
Jihomoravský kraj Šakvice Křtiny Starý Poddvorov Ratíškovice Unkovice
Zlínský kraj Vysoké Pole Nedašov Kateřinice Prlov Skaštice
Olomoucký kraj Hradčany Hněvotín Bohdíkov Babice Nová Hradečná
Moravskoslezský kraj Jeseník nad Odrou Otice Dolní Životice Darkovice