Je téměř jisté, že obec patřící do regionu Moravského Slovácka bude bohatá svým společenským životem a tradičním místním folklórem. Nejinak tomu je v Dolním Němčí. Ukázka krojovaných hodů s právem toho byla důkazem. Při pohledu na krásně oděnou chasu tančící za doprovodu místní dechové hudby nezůstane žádné oko suché.
Obec se dynamicky rozvíjí. Ve svém katastru má několik významných podniků, které zaměstnávají místní obyvatele. Senioři z Domu s chráněnými byty jsou zapojeni do života obce. Velký důraz je kladen na výchovu a vzdělávání dětí od těch nejmenších až po dospívající. Ve spolupráci s mateřskou a základní školou obec vytváří mnoho nových aktivit, příkladem může být mládeží hojně využívaná venkovní tělocvična.
Dolní Němčí se nachází v příhraničí se Slovenskou republikou, v tzv. moravsko-slovenském pomezí, v podhůří Bílých Karpat.
V obci je vybudována veškerá občanská vybavenost jako základní a mateřská škola, základní umělecká škola, kulturní dům, dům s chráněnými byty, sportovní areály, dětská hřiště vč. workoutového, zdravotní středisko, lékárna a další. V obci působí několik firem, ve kterých našla svá uplatnění část obyvatelstva obce.
Pro obec je typický česnek, který se bohužel už nepěstuje ve velkém, ale i nadále jej pěstují místní na svých polích či zahrádkách. Česnek je i ve znaku obce.
Dále stojí za zmínku typický tanec Dolněmčanská sedlcká, který se tancuje při různých folklorních akcích, jako jsou Hody s právem nebo Dožínky. Typickým je také kroj, náležící do oblasti krojů nivnických.
Kdo navštíví Dolní Němčí, může také ochutnat místní speciality. Typickým jídlem je česnečka, fazolová polévka s lokšama, pěry, kyselica v době půstu a slivovica. Nesmíme zapomenout na Dolněmčanské vdolečky, Dolněmčanskou klobásu a jiné masné pochutiny z místního řeznictví.