Načítání...

Skip navigation

Shrnutí ročníku 2014

Jubilejní dvacátý ročník soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova byl tradičně zahájen nad Dnu malých obcí v Praze dne 4. března 2014. Podmínky letošního ročníku podepsali přímo na místě ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, náměstek ministra zemědělství Jindřich Šnejdrla, předseda Spolku pro obnovu venkova ČR Eduard Kavala a místopředseda Svazu měst a obcí ČR Josef Bezdíček. 

Celkem 306 obcí ze třinácti krajů České republiky podalo do konce měsíce dubna přihlášku do soutěže a v měsíci květnu a červnu byly hodnoceny krajskými komisemi. Do celostátního kola, jako každý rok, postoupilo 13 finalistů, vítězů krajských kol. Předsedou celostátní hodnotitelské komise byl v tomto roce Mgr. Tomáš Machýček, starosta obce Jeseník nad Odrou ("Vesnice roku 2013").

Vítězem celostátního kola a nositelem titulu "Vesnice roku 2014" se stala valašská obec Kateřinice. Na druhém místě se umístila obec Ořechov z Kraje Vysočina a třetí místo získala Nová Hradečná z Olomouckého kraje.

Celostátní komise se dále rozhodla udělit Koláčovou cenu, za nejlepší domácí Koláče, obci Kostelec z Plzeňského kraje. V rámci celostátního kola komise dále rozhodla o udělení Putovního poháru Folklorního sdružení ČR jihočeské obci Úsilné za podporu folklorního souboru Lučina, dětského folklorního souboru Palouček, dále za snahu o uchování doudlebských krojů, písní, tanců a zvyků a za vyhledávání nových přístupů k obnovení činnosti lidového divadelního souboru.
Vítězem Zelené stuhy ČR roku 2014 se stala obec Modrá ze Zlínského kraje. Také vítěz Oranžové stuhy ČR roku 2014 je ze Zlínského kraje a je jím obec Hošťálková. Cenu naděje pro živý venkov roku 2014 získala jihočeská obec Strunkovice nad Blanicí.

Hodnocení v krajích za rok 2014

Zlatá stuha Modrá stuha Bílá stuha Fialová stuha Oranžová stuha Zelená stuha
Středočeský kraj Kněžice Davle Dolní Hbity Vraný Soutice
Jihočeský kraj Úsilné Cehnice Čestice Skalice Zvíkov
Plzeňský kraj Kostelec Žihle Raková Příchovice Hromnice
Karlovarský kraj Dolní Žandov Andělská Hora Nové Hamry Krásná Poustka
Ústecký kraj Růžová Tisá Vrbice Brandov Lukavec
Liberecký kraj Rádlo Prysk Pulečný Bozkov Ralsko
Královéhradecký kraj Sovětice Hejtmánkovice Třebnouševes Bystřice Kovač
Pardubický kraj Dříteč Pustá Kamenice Veliny Osík Vysočina
Kraj Vysočina Ořechov Martínkov Radostín nad Oslavou Lípa Jakubov u Moravských Budějovic
Jihomoravský kraj Vrbice Ratíškovice Křtiny Cetkovice Ždánice
Zlínský kraj Kateřinice Bánov Hošťálková Modrá
Olomoucký kraj Nová Hradečná Hrabová Němčice nad Hanou Mořice Skorošice
Moravskoslezský kraj Třanovice Slatina Kunín Uhlířov Slavkov