Načítání...

Skip navigation

Známe finalisty soutěže Vesnice roku 2023

Hodnotící komise, které v průběhu května a června navštěvovaly přihlášené obce, vybraly krajské vítěze. Oceňoval se společenský život, aktivity občanů, podnikání, péči o stavební fond a obraz vesnice, občanskou vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, úroveň péče o veřejná prostranství, krajinu, přírodní prvky a zeleň v obci, připravované záměry, informační technologie a koncepční dokumenty obce. Za nejlepší výsledky v těchto kritériích hodnocení získala třináctka finalistů Zlatou stuhu v krajských kolech.

Mezi přihlášenými obcemi máme letos jeden unikát – obec Suchá Lhota v Pardubickém kraji, která je ze všech kandidátů celostátního kola s 84 obyvateli nejmenší co do počtu obyvatel, je zároveň nejmenší z obcí, které se tento rok přihlásily. Naopak největší soutěžící obcí je Hrádek v Moravskoslezském kraji s 1 966 obyvateli. Dále se o titul utkají Doudleby, Sudoměřice, Andělská Hora, Suchý Důl, Bílý Kostel nad Nisou, Čechy pod Kosířem, Chodová Planá, Ledčice, Dolní Poustevna, Nová Ves u Nového Města na Moravě a Ostrožská Lhota.

Krajské komise udělovaly také stuhy a diplomy. Zkrátka tak nepřišly ani další vesnice, soutěžily o například Modrou stuhu za společenský život, Bílou stuhu za činnost mládeže, Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí a Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu. Obce se také ucházely o diplomy, které oceňují například výjimečnou knihovnu nebo kroniku, Cenu naděje pro živý venkov za místní spolkový život a Zlatou cihlu, která oceňuje příkladné stavby realizované v duchu Programu obnovy venkova. 

Hodnocení celostátního kola soutěže proběhne od 27. srpna do 2. září 2023. Vyhlášení výsledků celostátního kola se pak uskuteční 16. září 2023 v Luhačovicích, kde se zároveň dozvíme, kdo získá Cenu veřejnosti a Koláčovou cenu za nejlepší domácí koláče. Celkový vítěz a nositel titulu „Vesnice roku 2023" získá finanční odměnu ve výši až 2,6 milionů korun od Ministerstva pro místní rozvoj.

Na přehled udělených ocenění se můžete podívat zde:

Přehled ocenění 2023

    • 4. července 2023