Načítání...

Skip navigation

Jeseník nad Odrou slaví titul Vesnice roku 2013

Letošní ročník soutěže byl ve znamení 273 přihlášených obcí ze třinácti krajů České republiky. Všechny přihlášené obce byly v letních měsících navštíveny a hodnoceny krajskou hodnotitelskou komisí. Vítěz každého kraje, obec oceněná Zlatou stuhou, postoupil do celostátního kola. V celostátním kole bylo tedy třináct obcí. Tato zlatá třináctka byla první týden v září navštívena celostátní hodnotitelskou misí. Každá obec měla na svou prezentaci čtyři hodiny čistého času. "Všechny obce byly výborně připravené. Prezentace byly živé a nápadité. Rozhodně nám ani jedna obec neulehčila naše následné rozhodování" řekl předseda celostátní komise Martin Vysoký, starosta obce Řepice.

Výsledky celostátního kola soutěže byly již po páté vyhlášeny v Luhačovicích v rámci konání Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem. Vítězem a nositelem titulu Vesnice roku 2013 se stal Jeseník nad Odrou z Moravskoslezského kraje. Druhé místo získala obec Holovousy z Královéhradeckého kraje a třetí příčku obsadila obec Dolní Újezd z Pardubického kraje.

Komise se dále rozhodla udělit Koláčovou cenu, za nejlepší domácí koláče, obci Vysoké Pole ze Zlínského kraje. V rámci celostátního kola se každoročně uděluje také Putovní pohár Folklorního sdružení ČR. Ten v letošním roce získala obec Šakvice za podporu Dětského folklorního souboru Hanýsek ze Šakvic, kvalitu udržování lidových krajových zvyků, krojů, písní a tanců a také za vyhledávání nových přístupů k jejich zachování a zdokonalování v současném životě.

    • 24. září 2013