Facebook ikona

Letošní ročník soutěže Vesnice roku se blíží do finále. Zapojte se i vy a pomocí internetového hlasování vyberte svou Vesnici roku 2017.

Pro své favority můžete hlasovat od 1. srpna do 15. září 2017, do 20:00 hod. Vítěz kategorie Cena veřejnosti a celostátní výsledky soutěže Vesnice roku 2017 budou vyhlášeny 16. září 2017 na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Lukavice
Pardubický kraj

Lukavice o sobě

Lukavice, s velikostí katastru o rozloze 1110 ha, leží v podhůří Orlických hor, v okrese Ústí nad Orlicí a téměř spojuje města Letohrad a Žamberk. Obec je dostupná vlakem, autobusem i po cyklostezce.
Nejstarší dochovaná písemná zmínka o obci pochází z r. 1354. Historickou dominantou je kostel sv. Filipa a Jakuba a před ním stojící sousoší Kalvárie. V centru obce, na návsi se nachází budova základní a mateřské školy a budova obecního úřadu, v níž najdete také hasičskou zbrojnici a turistickou ubytovnu. Naproti škole je centrum pro společenské a sportovní akce - sokolovna s přilehlým sportovním areálem, včetně dětského hřiště a fit parku. V obci je také řada provozoven drobných živnostníků, prodejna nábytku, Konzum a také dvě pohostinství.
Pokud vás cesta zavede mimo zastavěnou část obce, můžete objevit kouzlo relaxace při rybolovu na rybnících Záhořském a Mostiska. Za poslední roky obec v krajině vysázela přes 650 stromů a 560 keřů v alejích podél cest.
©2011 Vesnice roku v Programu obnovy venkova