Facebook ikona

Letošní ročník soutěže Vesnice roku se blíží do finále. Zapojte se i vy a pomocí internetového hlasování vyberte svou Vesnici roku 2017.

Pro své favority můžete hlasovat od 1. srpna do 15. září 2017, do 20:00 hod. Vítěz kategorie Cena veřejnosti a celostátní výsledky soutěže Vesnice roku 2017 budou vyhlášeny 16. září 2017 na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Přepychy
Královéhradecký kraj

Přepychy o sobě

Bohatá historie, ale také velmi nadějná současnost, to jsou Přepychy, obec na Rychnovsku se 630 obyvateli. Zdejší historie se začala psát před více než 660 lety, roku 1355. Dominantou obce je kostel se zvony starými téměř půl tisíciletí. Původně gotická stavba byla v roce 1574 renesančně přestavěna a zasvěcena sv. Prokopu. Duší kostela jsou historické Hanischovy varhany z roku 1872. Ozdobou obce se staly nově restaurované sakrální stavby, rybníky vyhlášené tradičními rybářskými závody i malebná přírodní zákoutí nesoucí rukopis zodpovědných hospodářů – aleje a ovocné sady. Tři symboly spjaté s životem v obci: Opukové skály, které byly donedávna základním stavebním materiálem, tři listnaté stromy – třešně a švestky, které se opět úsilím všech občanů navracejí do sadů a obnovených alejí, a voda, symbol života, který se navrací do obce s příchodem mladých rodin.
V obci působí i zařízení zabývající se sociální péčí. Domov dědina s klienty s mentálním postižením a senior centrum Ambeat Health Care. V současnosti naše obec plní i funkci veřejného opatrovníka pro celkem 23 občanů.
©2011 Vesnice roku v Programu obnovy venkova