Facebook ikona

Letošní ročník soutěže Vesnice roku se blíží do finále. Zapojte se i vy a pomocí internetového hlasování vyberte svou Vesnici roku 2017.

Pro své favority můžete hlasovat od 1. srpna do 15. září 2017, do 20:00 hod. Vítěz kategorie Cena veřejnosti a celostátní výsledky soutěže Vesnice roku 2017 budou vyhlášeny 16. září 2017 na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Vápenná
Olomoucký kraj

Vápenná o sobě

Vápenná je vstupní branou do Rychlebských hor, směrem od Jeseníku, s přátelskými obyvateli a bohatou kulturou s dlouholetou tradicí. Najdete zde dvě naučné stezky, zatopené lomy, krásnou faunu i nedotčenou flóru. V obci působí několik aktivních spolků a složek, které přispívají velkou měrou ke kulturnímu životu obyvatel širokého věkového rozpětí. Obec Vápenná má Základní školu včetně třídy Montessori a Mateřskou školu.
Obec Vápenná již dle svého názvu ukazuje na historii vápenictví. Nejstarší zmínka o těžbě vápence ve Vápenné pochází z počátku 17. století. Dobrá pověst vápna z Vápenné se brzy rozšířila přes hranice kraje a tím stoupla i poptávka po Vápenském Vápně. Následně zde byly vybudovány kruhové pece, z nichž jedna se dochovala dodnes a stojí za nádražím ve Vápenné. Je tak tichou připomínkou historie vápenictví v obci.
©2011 Vesnice roku v Programu obnovy venkova