Facebook ikona

Letošní ročník soutěže Vesnice roku se blíží do finále. Zapojte se i vy a pomocí internetového hlasování vyberte svou Vesnici roku 2017.

Pro své favority můžete hlasovat od 1. srpna do 15. září 2017, do 20:00 hod. Vítěz kategorie Cena veřejnosti a celostátní výsledky soutěže Vesnice roku 2017 budou vyhlášeny 16. září 2017 na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Hvožďany
Středočeský kraj

Hvožďany o sobě

Hvožďany leží na úpatí jihozápadních Brd v nadmořské výšce 533 m.n.m. Poloha Hvožďan na trojmezí krajů Středočeského, Plzeňského a Jihočeského měla vždy vliv na jejich správní začlenění. První písemná zmínka o Hvožďanech se nachází v rukopisném spisku nazvaném „REGISTRA DECIMARUM PAPULIUM" neboli „Registra desátků papežských z diecéze pražské". Byl to pravděpodobně bývalý brdský pralesní hvozd, který dal jméno naší obci, neboť podle jazykovědců jsou Hvožďany vsí lidí žijících ve, nebo u hvozdu.
Hvožďansko je velice zajímavý kraj, který vzhledem ke své poloze již nese charakteristické znaky jihočeské krajiny. Na jedné straně je to kraj rybníků, potoků, remízků a nad tím vším se tyčí do výše Třemšín. Průmysl se tomuto kraji vždy vyhýbal, takže se jedná o oblast vyloženě zemědělskou. Hluboké brdské lesy jsou bohaté na houby a borůvky. A právě do těchto lesů je možno pozvat návštěvníky počátkem měsíce srpna, kdy se na Třemšíně koná každoročně dnes již tradiční třemšínská pouť. Náš kraj je oblíben mezi cyklisty a turisty, které lákají znovu otevřené Brdy a příroda v nově vyhlášené Chráněné krajinné oblasti Brdy.
©2011 Vesnice roku v Programu obnovy venkova