Facebook ikona

Letošní ročník soutěže Vesnice roku se blíží do finále. Zapojte se i vy a pomocí internetového hlasování vyberte svou Vesnici roku 2017.

Pro své favority můžete hlasovat od 1. srpna do 15. září 2017, do 20:00 hod. Vítěz kategorie Cena veřejnosti a celostátní výsledky soutěže Vesnice roku 2017 budou vyhlášeny 16. září 2017 na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Křtiny
Jihomoravský kraj

Křtiny o sobě

Křtiny leží 20 km severovýchodně od Brna, v členitém lesnatém prostředí krasových údolí, z nichž pro návštěvníky překvapivě vyrůstá mohutná dominanta kostela a přilehlého zámeckého areálu. Městys je vstupní bránou do střední části Moravského krasu. První písemná zmínka pochází z 24. září 1237. Datum je považováno za oficiální založení obce. Od té doby patří obec k významným poutním centrům Mariánského kultu. Historie osídlení však sahá až do pravěku, což dokládají nálezy v blízkých jeskyních. V současné době jsou Křtiny oblíbeným cílem turistů a poutníků z celého světa. Sídlí zde ředitelství Školního lesního podniku Mendelovy university Masarykův les, který provozuje areál Zámku a zámecké zahrady. Pětaosmdesát procent katastru obce představuje les.
Dominantou obce je barokní chrám Jména Panny Marie architekta Jana Blažeje Santiniho, který je nazýván Perlou Moravy. Součástí chrámu je kostnice, znovuobjevená v roce 1991 a největší zvonohra ve Střední Evropě, která čítá 33 zvonů. Moderní dominantou Křtin je oválná budova Základní a mateřské školy, údajně jediná v Evropě, otevřena 1. září 2000.
©2011 Vesnice roku v Programu obnovy venkova